درمان دژنراسیون ماکولای پیشرفته خشک با استفاده از روش درمانی سلولهای بنیادین

یک تیم جراحی در مؤسسه ملی بهداشت  آمریکا با استفاده از کاشت تکه ای از بافت تولید شده از سلولهای بیمار ،

دژنراسیون ماکولا (AMD) پیشرفته مرتبط با سن (AMD) را که به عنوان آتروفی جغرافیایی نیز شناخته می شود، درمان کردند.این بیماری یکی از دلایل اصلی از دست دادن بینایی در افراد مسن در آمریکا می باشد و تاکنون درمانی برای AMD  خشک معرفی نشده است  .

بیمار این درمان را به عنوان بخشی از یک کارآزمایی بالینی دریافت کرد که اولین مورد از نوع خود در ایالات متحده بود که از بافت های جایگزین ساخته شده از سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPS) بیمار استفاده می کرد.

امیر ح. کاشانی، دکتری، پزشک متخصص در NEI و دانشیار چشم پزشکی در موسسه چشم ویلمر، دانشکده پزشکی جان هاپکینز، این جراحی را با کمک شیلپا کداتی، M.D انجام داد.

این روش در مرکز بالینی NIH در بتسدا، مریلند، تحت یک کارآزمایی بالینی فاز ۱/۲a برای تعیین ایمنی درمان انجام شد.

این درمان مشتق از سلول iPS توسط بخش تحقیقات چشمی و سلول های بنیادی موسسه ملی چشم (NEI) تحت هدایت محقق ارشد کاپیل بهارتی، Ph.D. و با مشارکت مدیسون، ویسکانسین Opsis Therapeutics و FUJIFILM ایجاد شده است. Cellular Dynamics Inc. تیم پیش بالینی NEI ایمنی و اثربخشی این درمان سلولی را ارزیابی کرد. مرکز مهندسی سلولی، بخش پزشکی انتقال خون، مرکز بالینی، NIH، این سلول درمانی را مطابق با استانداردهای بالینی تولید کرد. این جراحی بر اساس ۱۰ سال تحقیق و توسعه در NEI بنا شده است. در آزمایشگاه NIH، سلول‌های خونی بیمار به سلول‌های iPS تبدیل شدند که ممکن است عملاً به هر نوع سلولی در بدن تبدیل شوند. در این مورد، آنها برای تبدیل شدن به سلول های اپیتلیال رنگدانه شبکیه (RPE) برنامه ریزی شدند، نوع سلولی که در اشکال پیشرفته AMD خشک تخریب می شود.

AMD :  Age-Related Macular Degeneration ( دزنراسیون ماکولای مرتبط با سن )